17°C rozproszone chmury

73. rocznica wyzwolenia w Auschwitz przy pomniku Powstania Warszawskiego

Rex Tillerson przy ponmniku Powstania Warszawskiego w 73. rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau

Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Rex Tillerson w 73. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau wygłosił przemówienie przy pomniku Powastania Warszawskiego na Śródmieściu 27 stycznia. Głównym motywem przewodnim było hasło „nigdy więcej nie możemy pozostać obojętni”

      Sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych Rex Tillerson w 73. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau wygłosił przemówienie przy pomniku Powastania Warszawskiego na Śródmieściu 27 stycznia. Głównym motywem przewodnim było hasło „nigdy więcej nie możemy pozostać obojętni”. Miał on na myśli obojętnośc innych krajów wobec tego, co działo się podczas II wojny światowej a nawet wcześniej w obozach koncentracyjnych. Wspomniał również o tym, że głównym celem Sojuszu Zachodu jest zabezpieczenie i zagwarantowanie, żeby nigdy więcej nie doszło do podobnej sytuacji i że nigdy nie możemy pozwolić pozostać obojętnymi wobec zła na tym świecie.

- W imieniu narodu amerykańskiego jestem zaszczycony, mogąc razem z naszymi polskimi przyjaciółmi uczcić 73. rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau. Auschwitz-Birkenau to miejsce niewyobrażalnych potworności i tragedii, natomiast musimy pamiętać, co wydarzyło się tam i w podobnych obozach podczas rządu terroru nazistów - mówił sekretarz stanu USA.

      Nawiązał również do słow Św. Jana Pawła II, który mówił, że „nikomu nie wolno przechodzić obojętnie obok tragedii Shoah”. Powiedział, że papież doskonale wiedział, czym jest zło – jest nim obojętność  wobec zła i cierpienia i że powinniśmy wszyscy walczyć właśnie o brak obojetności wobec tego, co się dzieje wokół nas.

      Przypomnę, że wyzwolenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau było wyzwoleniem dość nietypowym. Mówi się o nim, że właśnie przedstawiciele stalinowskiego totalitaryzmu wyzwolili więźniów totalitaryzmu hitlerowskiego. Był to historyczny zbieg okoliczności, gdyż 27 stycznia 1945 roku żołnierze 60. armii Pierwszego Frontu Ukraińskiego otworzyli bramy KL Auschwitz a więźniowie obozu koncentracyjnego przywitali ich jako autentycznych wyzwolicieli.


73. rocznica wyzwolnia auschwitz, auschwitz-birkenau, warszawa, Śródmieście, sekretarz stanu usa, rex tillerson, jan paweł ii - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się