7°C pochmurno z przejaśnieniami

A czy Ty wiesz o wycince?

Zieleń, wiesz wycince - zdjęcie, fotografia

Zarząd Zieleni daje Warszawiakom niepowtarzalną okazję zajrzenia za kulisy drzewnego biznesu w Warszawie.

Akcja Zarządu Zieleni umożliwia mieszkańcom Warszawy sprawdzenie stanu drzew oraz zobaczenie tego co się z nimi dzieje niemalże na własne oczy. Wystarczy kliknąć tutaj

Mieszkańcy stolicy zazwyczaj wykazują zainteresowanie otaczającą ich zielenią. Lokalne inicjatywy lokatorskie nie są pierwszyzną i mieszkańcy nie stronią od tworzenia parków i skwerów. Zarząd Zieleni idzie o krok dalej, pozwalając na oglądanie prac trwających nad drzewami na bieżąco. Co więcej, jest również mapa z drzewami oznaczonymi do wycinki. Oznaczone (w formie wiszącej tablicy informacyjnej i taśmy) będą nie tylko wirtualnie, ale w prawdziwym życiu. Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, wypowiada się następująco: "W Warszawie nieustannie pielęgnujemy tereny zieleni. Drzewa, krzewy i inne rośliny mają swój określony cykl życia i podlegają różnym czynnikom zewnętrznym, np. mrozom czy pasożytom.Wiedząc, jak ważna dla warszawiaków jest zieleń, dajemy im możliwość łatwego sprawdzenia informacji o prowadzonych wycinkach. Co ważne, mieszkańcy przeczytają też, ile nowych drzew zostanie posadzonych w miejscu wyciętych. Jeszcze w tym roku stolica wzbogaci się o 16 tysięcy nowych drzew zasadzonych w parkach, przy ulicach i w miejskich lasach.Mieszkańcy widząc prace związane z usuwaniem drzew wielokrotnie zwracali się do nas z prośbą o wyjaśnienia. Z doświadczenia wiemy, że najważniejsze jest poinformowanie społeczeństwa o planowanej wycinceCzasami warszawiacy zwracają się do nas z prośbą o zbadanie drzew w pobliżu ich miejsca zamieszkania, parku bądź pracy. Teraz mogą w łatwy sposób znaleźć wszystkie informacje w miejskim serwisie mapa.um.warszawa.pl oraz na naszej stronie internetowejzzw.waw.pl w zakładce Baza WiedzyPodchodzimy odpowiedzialne do miejskiej zieleni. Mamy nadzieję, że ten ruch pomoże warszawiakom zrozumieć, czemu niektóre drzewa muszą zostać wymienioneJeżeli infrastruktura miasta na to pozwala, w zamian za usuwane drzewo, sadzimy w pobliżu zastępcze. Obecnie powstaje także mapa takich nasadzeń. Liczymy, że do naszych działań dołączą się też urzędy dzielnic. Jeżeli burmistrzowie wyrażą chęć współpracy, zorganizujemy warszawski serwis informacyjny pokazujący pełny obraz prac". Drzewa są, po prostu, kolejną kwestią ustalaną wspólnie. Zarówno przez zarząd jak i mieszkańców. Nie dość, że dają nam tlen i usuwają zanieczyszczenia, to wpływają także korzystnie na krajobraz i wizerunek miasta. Wycinka tyczy się głównie drzew zagrażających bezpieczeństwu lub czyjemuś mieniu. Podczas eliminacji liczy się stan zgnilizny, wady budowy i potencjalne zagrożenia. Naturalnie, w pierwszej kolejności - o ile to możliwe - podejmowane są zabiegi pielęgnacyjne. 

Od 2007 r. do pierwszej połowy 2018 posadzono 302 807 drzew. Nie jest to jedyna inicjatywa związana z drzewami w Warszawie. Inne to m.in "Milion Drzew dla Warszawy", "#ZieloneUlice Warszawy", "Na prawa zieleni". 


A czy Ty wiesz o wycince? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się