-1°C pochmurno z przejaśnieniami

"Hiena" i "Znicz" w akcji czyli bezpieczeństwo mieszkańców podczas Wszystkich Świętych

W ramach akcji" Hiena" i "Znicz" ponad tysiąc strażników miejskich zadba o bezpieczeństwo mieszkańców stolicy z okazji dnia Wszystkich Świętych.

Wszystkich Świętych już za pasem, wielu mieszkańców stolicy wraca do domów rodzinnych, a jeszcze więcej idzie wraz z bliskimi odwiedzić krewnych, których już z nami nie ma. W związku z tym, od 27 października do 5 listopada potrwa akcja "Hiena" i "Znicz", mająca na celu zapewnić mieszkańców bezpieczeństwa podczas wyprawy na groby. 

Przyczyną akcji jest wzmożona aktywność złodziei - tzw, "cmentarnych hien", wykazywana zazwyczaj właśnie w okolicach tego święta. Cała akcja ma charakter prewencyjny ("Hiena" odbywa się głównie w godzinach wieczornych w terminie od 27 października do 5 listopada), który jest konieczny w oparciu o doświadczenie z lat poprzednich. Tak duże wydarzenie sprzyja wszelakim profanacjom i dewastacjom, zakłóceniu spokoju, kradzieżom i niepokojeniu przybyłych osób. Co więcej, funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na dzieci i starsze osoby, które mogły zgubić drogę i odłączyć się od towarzyszy na cmentarzu. Akcja "Hiena" i "Znicz" odbywają się co roku. Co roku, również, okazuje się, że są konieczne do właściwego funkcjonowania cmentarzy podczas dnia Wszystkich Świętych. Adam Wysocki, Kierownik Referatu Komunalnego VII Oddziału Terenowego Straży Miejskiej m.st. Warszawy, wypowiada się na temat akcji "Hiena" następująco: "Jak co roku podczas działań „Hiena” skupimy się przede wszystkim na bezpieczeństwie osób odwiedzających cmentarze. To priorytet tych działań. Z doświadczenia wiemy, że sama obecność strażników nie tylko wpływa na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób odwiedzających nekropolie, ale też działa odstraszająco na potencjalnych złodziei zniczy czy wieńców, a także na „kieszonkowców. Będziemy dbać o bezpieczeństwo, ale apelujemy do mieszkańców, by sami również o nie zadbali. Nie pozostawiajmy wartościowych rzeczy osobistych bez nadzoru. Pamiętajmy, że złodzieje wykorzystają każdą chwilę naszej nieuwagi. Zwracajmy też uwagę na dzieci pozostawione bez opieki czy osoby starsze mogące potrzebować pomocy. Każdą niebezpieczną albo nietypową sytuację zgłaszajmy służbom, poinformujmy obecny na cmentarzu patrol strażników. Funkcjonariusze udzielą pomocy osobom jej potrzebujących". Akcja "Znicz" skupia się na udrożnienie ruchu pieszego i kołowego oraz potrwa od 27 października do 4 listopada.. Z tego względu, pojawiają się apele aby na bieżąco sprawdzać oznakowanie, bo będzie się trochę różniło od tego zwyczajowego. Zamknięcie ulic nastąpi 1 listopada, a więcej informacji tutaj. W ramach akcji "Znicz", zostanie też zweryfikowana legalność stanowisk znajdujących się przed cmentarzami i często utrudniającymi ruch. Straż miejską weprą policjanci WRD KSP. 

W zeszłym roku, miało miejsce aż 2 tysiące interwencji, a 113 stoisk prowadzących handel zostało uznanych za nielegalne. Akcja miała skuteczny wydźwięk w kontekście pomocy mieszkańcom, przykładowo strażnicy pomogli 70 letniej na Wawrze, która pomyliła drogę i idąc przez las ugrzęzła na podmokłym gruncie. 


"Hiena" i "Znicz" w akcji czyli bezpieczeństwo mieszkańców podczas Wszystkich Świętych komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się