Kwalifikacje do wojska to proces coroczny. W 2019 rusza już za chwilę, bo 6 lutego. Potrwa, natomiast, do 25 kwietnia. Kwalifikacja w 2009 zastąpiła obowiązek zasadniczej służby wojskowej.
Kto dostanie wezwanie przed Komisję? Głównie, mężczyźni urodzeni w 2000 roku ale też mężczyźni z przedziału 1995-1999, których zdolność do potencjalnej służby jeszcze nigdy nie została zweryfikowana. Również część kobiet spotka się z Komisją. Dotyczy to jednak wyłącznie pań, których zawód mógłby przydać się Siłom Zbrojnym czyli np; farmacja. Oczywiście, wszystkie wezwane osoby muszą mieć ukończone 19 lat. To również czas dla wszystkich ochotników (w tym wypadku, muszą mieć skończone 18 lat ale nie więcej niż 24). Co trzeba wiedzieć? Wezwanie oraz stanięcie przed Komisją NIE OZNACZA wezwania do czynnej służby wojskowej. Absolutnie nie! Za to zignorowanie stawiennictwa może skończyć się grzywną lub przymusowe przyprowadzenie do Powiatowej Komisji przez Policję. Warto tego uniknąć. Jeśli nie pasuje Ci termin - nie szkodzi. Możesz zgłosić to w Biurze Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Wezwania są imienne. Obecność na kwalifikacjach usprawiedliwi też Twoją nieobecność na zajęciach w szkole. A gdzie znajdują się w Warszawie Komisje?
1. Powiatowa Komisja Lekarska nr 1 dla dzielnic: Bielany, Bemowo i Wola;
2. Powiatowa Komisja Lekarska nr 2 dla dzielnic: Ochota, Ursus, Włochy, Śródmieście, Żoliborz;
3. Powiatowa Komisja Lekarska nr 3 dla dzielnic: Mokotów, Ursynów i Wilanów;
4. Powiatowa Komisja Lekarska nr 4 dla dzielnic: Praga-Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła;
5. Powiatowa Komisja Lekarska nr 5 dla dzielnic: Białołęka, Praga-Północ i Targówek.
Wcale nie jest więc to wszystko takie straszne i nie ma co się migać. Do czynnej służby można wstąpić jedynie jako ochotnik.
Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?
Komisja Wojskowa od lutego w stolicy komentarze opinie