6°C rozproszone chmury

Kubki wielorazowego użytku nad Wisłą

Pisaliśmy już o projekcie edukacyjno-ekologicznym nad Wisłą. Projekt ma się dobrze i wzbogacił się właśnie o nowe rozwiązania. Jakie?

Rejony nadwiślańskie nie zaprzestają walki z zanieczyszczeniami i wciąż zaskakują nowymi rozwiązaniami. W ciągu wakacji po Bulwarach spacerowali edukatorzy, a tajemniczy artyści malowali rysunki pozostawionych śmieci na ścianach. Dziś mówimy o wielorazowych kubkach i innych akcjach z cyklu "To się nosi nad Wisłą". 

Założenie dotyczące kubków wielorazowych polega na tym, że taki kubek wpłacamy kaucję w kawiarni "Grunt i Woda" i wszelakie napoje w ciągu naszego pobytu w kawiarni, możemy pić właśnie z niego. Możemy też wymienić go na czysty. Co więcej, z kubkiem - jak najbardziej - można się przejść wzdłuż Wisły. Po skończeniu użytkowania, udajemy się do punkty wymiany i odzyskujemy naszą kaucję w wysokości 7 złotych. Kubek jest wykonany z materiału trwałego, w związku z czym po wyczyszczeniu w zmywarce, nadal nadaje się do korzystania przez kolejnych użytkowników. Koordynatorka projektów dzielnicy, Wisła Anna Brzezińska-Czerska, wypowiada się następująco: "Projekt wystartował w ostatnią środę sierpnia i będzie trwał przez tydzień. Pierwsi goście klubokawiarni byli bardzo pozytywnie zaskoczeni. Chętnie korzystali z nowego rozwiązania, a niektórzy nawet robili zdjęcia i chwalili się kubkiem na Instagramie. Chcemy zobaczyć, jak wielorazowe naczynia sprawdzą się w weekend, kiedy nad Wisłą bawi się najwięcej osób. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, z pewnością rozszerzymy tę akcję. Kiedy mamy możliwość zwrócenia kubka, w koszach ląduje mniej plastiku, a ludzie nie zostawiają śmieci nad rzeką. Podobne rozwiązania są już powszechne na festiwalach i powoli ten trend wchodzi do Polski". W ramach akcji rozdawane jest także m.in. na Saskiej suche drewno, a na brzegach Wisły od edukatorów można otrzymać biodegradowalne worki na śmieci i eko-popielniczki. Powstała też koncepcja pomników sondażowych, w których głosować można... kapslami po napojach. Nadal, oczywiście, trwają też wykłady z recyklingu. Na bulwarze gen. Patton jest, z kolei, opcja wymiany plastikowych butelek i puszek na wodę pitną przez najbliższy tydzień. W zeszłym tygodniu wydano 1650 butelek łącznie, co daje dwukrotną liczbę przyjętych zużytych butelek i puszek. Od końca czerwca mowa o liczbie 16 tysięcy (w zeszłym roku była to kwota mniej więcej 4 tysięcy). 

Więcej szczegółów znajdziecie tutaj. Akcja nad Wisłą potrwa już niedługo ze względu na koniec wakacji, warto więc skorzystać z odbywających się nadal atrakcji. 


Kubki wielorazowego użytku nad Wisłą komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się