4°C mgła

Motocykliści już na dwóch buspasach

Komunikacja, Motocykliści dwóch buspasach - zdjęcie, fotografia

Od maja motocyklistów obowiązują nowe zasady - mogą poruszać się aż na dwóch pasmach ruchu. Jak wypadają na drogach?

Wraz z majem nastały nowe zasady obowiązujące motocyklistów, otrzymali albowiem do swej dyspozycji nie jeden, a dwa buspasy. Głównie zmiany dotyczą ul. Radzymińskiej i al. Solidarności (na odcinku od ul. Krynoliny do H. Rzeszotarskiej) oraz dróg na Trasie Łazienkowskiej (od Alej Jerozolimskich po al. Stanów Zjednoczonych/Ostrobramską).

Oznacza to tyle, że mamy zupełnie nowe oznakowanie ważne aż dwa lata - do 2019 (październik). Wspomniane wyżej trasy nie zostały wybrane przypadkiem, są to albowiem zarówno najdłuższe pasy komunikacyjne, ale i pełniące role. Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, wypowiada się na ten temat w sposób następujący: "Przez ten czas chcemy sprawdzić jak to rozwiązanie przyjęło się w Warszawie i czy można je wprowadzić na stałe.Tak długi czas testu wynika m.in. z potrzeby obserwacji kierujących i motocyklistów w okresach o różnym natężeniu ruchu i w różnych warunkach atmosferycznych. ". Każda zmiana wiążę się z analizą oraz oceną. Zarząd Transportu Miejskiego ZTM zdołał już przepytać przewoźników autobusowych o opinię. Na zapytanie odpowiedzieli: Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o., Mobilis Sp. z o.o., Europa Express City Sp. z o.o. i Arriva Bus Transport Polska Sp z o.o. Rokowania są optymistyczne. Przewoźnicy zapewnili, że nie odnotowano żadnych niebezpiecznych sytuacji spowodowanych obecnością motocyklistów na buspasach, nie miały miejsce także żadne wypadki drogowe. Nie wpłynęło to również na zwyczajowe trasy autobusowe pod względem punktualności. "Pierwsze, dość przychylne oceny kierowców to dobry prognostyk, ale wstrzymamy się jeszcze z ostatecznymi wnioskami. Podobnie jak przed decyzją o wpuszczeniu motocyklistów na buspasy, poprosimy jeszcze specjalistów o kompleksową analizę funkcjonowania takiego rozwiązania" dodaje Renata Kaznowska. Buspasy to dla stolicy nic nowego. Takowych pasów mamy łącznie bite 66 kilometrów, z czego najdłuższa trasa to: Radzymińska – al. „Solidarności”, od ul. Krynoliny do gen. W. Andersa (7775 m). Najkrótszy buspasik ma z kolei raptem 95 metrów i jest na ul. Targowej. 

Lipiec również coś przynosi i również są to nowe buspasy - ten na ul. Kijowskiej już wystartował, a na ul. Raszyńskiej rusza już lada chwila. 

 


Motocykliści już na dwóch buspasach komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się