-1°C pochmurno z przejaśnieniami

Otwarcie Śródmiejskiej Jadłodzielni dla potrzebujących

Opieka Społeczna, Otwarcie Śródmiejskiej Jadłodzielni potrzebujących - zdjęcie, fotografia

Niedawno na ul. Twardej 1 ruszyła pierwsza Jadłodzielnia w Warszawie dla potrzebujących, zapobiegająca także marnowaniu żywności.

Marnowanie żywności to współcześnie ogromny problem. W Boże Narodzenia funkcjonuje projekt zapobiegający temu procederowi poprzez odbieranie od chętnych pozostałości po wigilijnym stole oraz dostarczaniu ich potrzebującym, Wciąż jednak sklepy pozbywają się ton zdatnej żywności, gdyż takie są regulacje prawne. W ramach budżetu partycypacyjnego w m.st. Warszawie na 2018 r oraz w ramach zmniejszania owego problemu, powstała pierwsza w Warszawie Śródmiejska Jadłodzielnia na ul. Twardej 1. Założeniem jest nie tylko dzielenie się ale i regularne korzystanie. 

Krzysztof Czubaszek, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy wypowiada się na ten temat następująco: "Jadłodzielnia jest dostępna dla wszystkich mieszkańców. Nie weryfikujemy dochodów, nie wymagamy składania wniosków, nie trzeba czekać na wydanie decyzji. Dostępnym jedzeniem może poczęstować się każdy potrzebujący. Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców i przedsiębiorców do wspierania tego projektu."

Na czym polega funkcjonowanie Jadłodzielni? Jeżeli potrzebujemy jakiegoś produktu, udajemy się do Jadłodzielni i prosimy o podanie go. Produkty znajdują się na regałach i w lodówce. W przypadku chęci podarowania produktów, trzeba spełnić pewne wymogi - jedzenie nie może być przeterminowane ani niepasteryzowane. Najlepiej, aby ze względów bezpieczeństwa, było także fabrycznie zapakowane. W związku z tym, należy unikać np; surowego mięsa czy surowych jaj. Wszystko po to, aby uniknąć potencjalnych zatruć pokarmowych czy infekcji. Kontaktem z chętnymi zajmuje się specjalnie oddelegowany opiekun. Prócz samej wymiany żywności, inicjatywie będzie towarzyszył szereg wydarzeń uświadamiających problem gospodarowania żywnością. 

Za prowadzenie Śródmiejskiej Jadłodzielni odpowiada Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego. Godziny otwarcia Jadłodzielni: pon-czw 8.00 - 18.00, a w piątki: 8.00 - 16.00. 


Otwarcie Śródmiejskiej Jadłodzielni dla potrzebujących komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się