-1°C pochmurno z przejaśnieniami

Palmiarnia na warszawskich ulicach. "Z tęsknoty za latem..."

Na warszawskich ulicach pojawiły się przeźroczyste słupy wypełnione zielenią. Jest to część eko-akcji, mającej na celu uświadamianie mieszkańców.

Na ul. Marszałkowskiej i pl. Trzech Krzyży postawiono oryginalne, przeźroczyste słupy z trawą, bluszczami, mchami i paprociami. Na ten wyjątkowy sposób, stolica żegna się z latem. 

Słupy - nie bez przypadku - są słupami reklamowymi Warexpo. Barwne, zielone kompozycje mają kojarzyć się z popołudniową herbatą, pitą w ostatnich promieniach słońca. W środku znajduje się podpis "Z tęsknoty za latem...". Wybór roślin czyli: trawa, bluszcze, ozdobne mchy i paprocie, to rośliny najbardziej atrakcyjne jesienią. Akcja ma na celu pokazanie pozytywnych stron jesieni. Wykorzystany w słupach ognik szkarłatny ma kolorowe owoce oraz pół zimozielone liście, opadające dopiero po silnych mrozach. Turzyca włosowa to trawa, o ciekawym pokroju, rudej barwie, która pięknie wpasowuje się z czerwonymi i żółtymi owocami ognika. Plac Trzech Krzyży zdobi przygaszona zieleń traw oraz pudrowy róż rozchodnika karpackiego. Michał Olszewski, wiceprezydent m. st. Warszawy, wypowiada się następująco: "Zieleń przenika przez miejską architekturę. Gdy rozwijamy i projektujemy ulice Warszawy, pamiętamy o tym, by zdobiły je liczne drzewa i krzewy. Tym razem nasi miejscy ogrodnicy chcąc przypomnieć, jak dużą rolę w środowisku odgrywa natura, postanowili zasadzić rośliny w niecodzienny sposób. Zamiast reklam mieszkańcy zobaczą atrakcyjne ogrody". Zazielenione słupy to jedno, w Warszawie pojawi się też więcej drzew. Na jesień w planach jest posadzenie 6 tysięcy drzew, z czego 600 zasadzą sami mieszkańcy. Dyrektor Zarządu Zieleni m. st. Warszawy, Marek Piwowarski, dodaje:  "Mieszkańcy wskazują nam, gdzie chcą, abyśmy zasadzili kolejne drzewo. Służy im do tego aplikacja „Milion drzew” i „Warszawa 19115”. Od wiosny zeszłego roku dostaliśmy już ponad 10 500 zgłoszeń, które przeglądamy i wpisujemy do projektów nowych nasadzeń. Wiemy, jak ważne dla mieszkańców są tereny zieleni. To dzięki drzewom i krzewom mamy czystsze powietrze i ochronę przed wiatrem. Bujna przyroda sprawia, że nasza stolica jest piękna i przyjazna środowisku". 

Projekt słupów dla m.st. Warszawy przygotowała firma Warexpo sp. z o.o. Kompozycje pozostaną w stolicy do połowy grudnia. Akcja sadzenia, z kolei, rozpoczęła się w połowie października i potrwa do połowy listopada. 


Palmiarnia na warszawskich ulicach. "Z tęsknoty za latem..." komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się