7°C pochmurno z przejaśnieniami

Rusza sezon grzewczy

Wraz z nadchodzącym sezonem grzewczym, Straż Miejska rusza z akcją ekologiczną. O co chodzi?

Straż Miejska rusza z pełną mobilizacją w związku z nadchodzącym sezonem grzewczym. Spotkanie edukacyjne, kary grzywny dla "trucicieli" i pełny przegląd środowiskowy. Jesień zapowiada się intensywnie. 

Przede wszystkim do akcji wkracza wykwalifikowany sprzęt, sprawdzający jakość powietrza w różnych częściach Warszawy. Działać będzie 5 mobilnych laboratoriów, a nad wszystkim czuwa 30 funkcjonariuszy z Oddziału Ochrony Środowiska (OOŚ). Czujniki wykryją niskie stężenie aerozoli, dzięki czemu będzie wiadomo, gdzie spalane są zabronione substancje. OOŚ nie próżnuje, w samym sezonie 206/2017 podjęli aż 7277 interwencji. Budżet na akcję pozwoli także na zakup nowoczesnych dronów, które będą również mierzyć poziom czystości powietrza. i poruszać się z prędkością 55 km/h. Drony są, ponadto, bardzo funkcyjne bo można je wyposażyć w urządzenia do poboru próbek dymu oraz kamerki termowizyjne i zwykłe. Są także odporne na bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury. Operatorów dronów czekają profesjonalne szkolenia, mające na celu usprawnić i uskutecznić ich współpracę z urządzeniami. To nie wszystko. Posiadają również higrometry, sprawdzające wilgotność powierzchni drewna. Leszek Kowalski, kierownik referatu ds. ochrony środowiska, wypowiada się następująco: "Poza specjalistami z Oddziału Ochrony Środowiska, w każdym z siedmiu Oddziałów Terenowych są strażnicy którym przyznano tzw. funkcje kontrolne. Dzięki uprawnieniom nadanym przez Prezydenta miasta st. Warszawy, mogą oni kompleksowo interweniować.” O interwencję mogą również starać się osoby prywatne. Podejrzenie o spalanie niedozwolonych substancji,  pozwala strażnikowi wejść na posesję - co jest zupełnie nową regulacją. Kara może wynosić nawet 500 złotych. Według nowych przepisów, nie wolno palić: mokrego drewna, śmieci, odpadów z produkcji węgla, węgla brunatnego z paliwami i zawartością, sypkiego węgla kamiennego. Bardzo wiele mówiło się już o końcu "kopciuchów" czyli pieców niespełniających wymogi. Obecnie są to konkretne wymogi europejskie odnośnie emisji spalania. Wiele osób będzie musiało wymienić taki piec (ruszył nawet system dotacji) na bardziej przyjazny środowisku. Na Wawrze przykładowo, takich trucicieli jest aż 133. Coraz więcej naukowców wiąże z nim również zagrożenia dla płodu, gdy z trucizną zetknie się ciężarna. Są to m.in. ryzyko wcześniejszego porodu, zaburzenia rozwoju, oraz podatność na choroby układu nerwowego, alergię, astmę i cukrzycę -  w dorosłym życiu (źródło: „Pyły drobne w atmosferze.

Podstawowym aktem prawnym zakazującym palenia odpadami jest Ustawa o odpadach z dnia 14. grudnia 2012 r. (Dz. Ust. 2013, poz. 21), która w art. 155 nakazuje spalanie ich „wyłącznie w spalarniach odpadów lub we współspalarniach odpadów”, a art. 191 precyzuje karę za złamanie tego przepisu.


Rusza sezon grzewczy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się