-1°C pochmurno z przejaśnieniami

Słomki z MAKARONU w warszawskiej restauracji

Ekologiczne słomki nieśmiało wkraczają w życie Warszawy, a restauracja Si idąc za ciosem, wprowadziła właśnie słomki... makaronowe.

Coraz więcej osób propaguje rezygnację z plastikowych słomek m.in Areta z Local Heroes czy Anja Rubik. Alternatywy są różne - główny kierunek to tekturowe. Warszawska Restauracja Si idzie o krok dalej, proponując słomki makaronowe. 

Co tam słomki z bambusu, papieru czy słomy. Restauracja Si stawia na całkowicie inne rozwiązanie, a mianowicie - słomki z makaronu. Są to słomki, przede wszystkim, biodegradowalne. O to właśnie chodzi, aby słomka mogła rozłożyć się na przestrzeni lat i nie zalegać na naszej planecie na wieczność. Plastik rozkłada się średnio kolo 450 lat. Akcja Arety Szpury w której udział wzięła właśnie m.in Anja Rubik, Robert Biedroń, Hubert Urbański, Maffashion czy Krzysztof Gonciarz ma na celu zmianę małych nawyków Polaków. Takich jak używanie plastikowych słomek. To właśnie one są 7 najczęściej zbieranym na plaży odpadem, będącym wyjątkowo szkodliwym dla zwierząt morskich oraz otaczającej roślinności. To nie wszystko. Plastikowe słomki są niebiodegradowalne, nie da się ich użyć ponownie, są za małe by przydały się do przetworzenia na coś innego. Jeżeli trafiają do recyklingu, to przechodzą przez sortownik i zostają spalone by wrócić do atmosfery. Wśród knajp, które już z nich zrezygnowały są m.in Pacyfik, Charlotte, Vegan Ramen Shop, Krowarzywa, The Cool Cat, Tel Aviv, Hocki Klocki, Stor Cafe, Nancy Lee, Relaks Cafe, Bibenda, La Sirena , Plan B, Yomiko Vegan Sushi , Vege Miasto, Nocny Market, Loco Mexicano, bar w Hotelu Europejskim.

Akcja ma na celu uczynieniu plastikowych słomek "obciachem". Mając oryginalną, makaronową słomkę... na co komu jakiś plastik? Restauracja Si przeprowadziła własne badania nad wytrzymałością makaronowej słomki i ta, zdała test śpiewająco. Ponadto, nie zmienia smaku napoju i jest bardzo trwała. Klienci restauracji przyjęli zmianę z entuzjazmem. 

tekst: Monika Kurek


Słomki z MAKARONU w warszawskiej restauracji komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się