-1°C pochmurno z przejaśnieniami

Trasa Łazienkowska czy Lecha Kaczyńskiego? Jaka w końcu będzie nazwa byłej al. Armii Ludowej?

Zmiana nazwy ul. Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską nie odbędzie się

Mamy kolejne już informacji sprawy ciągnącej się od września 2017 roku. Tym razem do akcji wkroczył wojewoda mazowiecki Zbigniew Sipiera. Zatrzymał on postępowanie w sprawie powtórnej zmiany nazwy byłej al. Armii Ludowej z ul. Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską. Według Sipiery Rada Warszawy wraz z prezydentem m.st. Warszawy działały wbrew prawu, zaczynając postępowanie w sprawie powtórnej zmiany bez jego zgody.

Mamy kolejne już informacji sprawy ciągnącej się od września 2017 roku. Do akcji wkroczył wojewoda mazowiecki Zbigniew Sipiera. Zatrzymał on postępowanie w sprawie powtórnej zmiany nazwy byłej al. Armii Ludowej z ul. Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską.  Według Sipiery Rada Warszawy wraz z prezydentem m.st. Warszawy działały wbrew prawu, zaczynając postępowanie w sprawie powtórnej zmiany bez jego zgody.

Przypomnę, że od niedawna w ramach ustawy dekomunizacyjnej nazwa al. Armii Ludowej została przemianowana na ul. Lecha Kaczyńskiego. Osobą, która zaproponowała zmianę był właśnie wojewoda mazowiecki, gdyż do 2 września 2017 roku nikt nie z Rady Warszawy nie przedstawił żadnych innych propozycji. Wojewoda Sipiera wydał zarządzenie o zmianach nazw aż 47 ulic w Warszawie zgodnie z procedurą postępowania wg ustawy dekomunizacyjnej. Rada miasta natomiast złożyła skargi do sądu administracyjnego w sprawie tychże 47 ulic. Wojewoda mazowiecki tłumaczy, że zajął się przemianowywaniem ulic samodzielnie, gdyż nie zaproponowano mu nic ze strony Rady Warszawy w sprawie tych ulic. Rada miasta z kolei oskarża wojewodę o brak konsultowania tych zmian z nimi. Sama rada miasta zaproponowała wcześniej nowych patronów tylko dla 6 ulic. Podczas wtorkowego briefingu prasowego Zbigniew Sapiera oświadczył, że Rada Warszawy mogła przedstawić swoje propozycje w terminie do 2 września 2017 roku i zrobiła to tylko dla 6 ulic.

Radni PO natomiast jeszcze w grudniu odwołali się do sądu w sprawie uchwalenia nazwy ul. Lecha Kaczyńskiego. Jednym z ich argumentów było to, że na ul. Wawelskiej, która jest kontynuacją ul. Lecha Kaczyńskiego, znajduje Krajowa Szkoła Administracji Publicznej, patronem której jest również Lech Kaczyński. Wojewoda zaś mówi, że osoba Lecha Kaczyńskiego zasługuje na upamiętnienie i to było jedynym powodem takiej nazwy ulicy. Jarosław Szostakowski, przewodniczący klubu radnych PO zapowiada kolejne odwołania sądowe w sprawie zmiany nazwy ulicy na Trasę Łazienkowską oraz popracie ze strony prezydenta miasta.

Obecnie postępowanie w sprawie zmiany nazwy ulicy Lecha Kaczyńskiego na Trasę Łazienkowską zostało wstrzymane przez wojewodę mazowieckiego jako organ nadrzędny w stosunku do Rady miasta z powodu braku zgody wojewody w tej sprawie. Zbigniew Sipiera również wszczął postępowanie nadzorcze i zatrzymał wykonanie ustawy uchwalonej przez Radę Warszawy oraz zapowiada uchylenie ustawy Rady miasta w sprawie zmiany nazwy ulicy po wykonaniu pierwszej procedury. Oświadczył również, że działania warszawskich władz odbiera jako działania skierowane przeciwko dekomunizacji przestrzeni publicznej.

lech kaczyński, ulica lecha kaczyńskiego, trasa Łazienkowska, aleja armii ludowej, al. armii ludowej, wojewoda mazowiecki, zbigniew sapiera, rada warszawy, rada miasta, prezydent m.st. warszawa, ustaw - komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się