4°C mgła

Ustawa antysmogowa i ekodotacje na piece

Bezpieczeństwo, Ustawa antysmogowa ekodotacje piece - zdjęcie, fotografia

Wraz z wejściem surowej ustawy antysmogowej, pojawiła się także możliwość ubiegania się o dotacja na nowy, wymagany piec. Już można składać wnioski.

Pojawienie się możliwości otrzymania ekodotacji na likwidację starego pieca, tudzież podłączenia się pod sieć ciepłowniczą z pewnością ułatwi wielu osobom życie. Zwłaszcza, że przez nową ustawę antysmogową wymiana - w niektórych przypadkach - jest już nie tylko wyborem, ale koniecznością. 

To nie pierwszy raz, kiedy warszawiacy mogą ubiegać się o ekodotacje (w 2017 urząd m. st. Warszawy przeznaczył na ten cel 11 mln). Liczby na ten rok są jeszcze nieznane (acz póki co wpłynęło 490 wniosków i przyznano łącznie dotacje w wysokości 733 tysięcy), a już rusza kolejna tura ekodotacji. Dotacje są dość spore, albowiem mogą pokryć  i 75% całego przedsięwzięcia. Czasami nawet i całość. Jeżeli kogoś nie stać na wymianę, to wtedy, w ramach akcji "Zielone wsparcie do 100%" można zgłosić się w tym miejscu. Wnioski można składać w Biurze Ochrony Środowiska aż do marca 2019, a Tutaj można wypełnić formularz zgłoszeniowy w przypadku pozostałych dotacji. Wiceprezydent m. st. Warszawy, Michał Olszewski, wypowiada się następująco: "To, czym ogrzewamy nasze domy, ma duże znaczenie nie tylko dla środowiska, ale i zdrowia wszystkich warszawiaków. Stare piece, kotły, a także palone w nich niskiej jakości paliwa lub śmieci bardzo zanieczyszczają powietrze. Podczas wymiany instalacji grzewczych mieszkańcy mogą liczyć wsparcie ze strony stolicy. Wystarczy wypełnić wniosek, aby dostać od 7 do nawet 20 tys. zł na ekoinwestycję zaplanowaną na przyszły rok. W 2006 r. w Warszawie mieliśmy 180 dni, w których jakość powietrza nie spełniała przyjętych norm. W 2017 r. liczba tych dni wyniosła już o połowę mniej, a dokładnie było ich 87. Ograniczenie emisji z przemysłu, duże inwestycje w transport, wymianę taboru oraz w rozwój sieci ciepłowniczej przyczyniły się do poprawy sytuacji. Potrzebne są jednak kolejne działania oraz to, aby mieszkańcy również przyłączyli się do walki ze smogiem". Świadomość odnośnie ustawy antysmogowej oraz całego problemu z tzw. "kopciuchamii", czyli piecami, zwiększali edukatorzy. Od maja do sierpnia odwiedzili 5 tysięcy domów jednorodzinnych. Od września biorą na celownik kolejne 1850 miejsc (na Białołęce, Mokotowie, Ursusie i Włochach). Konieczność uświadamiania wynika z ustawy antysmogowej, która narzuca obowiązek wymiany. Od 2017 dozwolone są tylko piece i kominki spełniające konkretne założenia ekoprojektu z ustawy antysmogowej, a od lipca 2018 nie wolno już ogrzewać domów węglem brunatnym, węglem kamiennym (w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3mm) i wilgotnym drewnem, wszedł także zakaz posługiwania się mułami i flotokoncentratami węglowymi. 

Czasu jest niewiele, a odpowiednie służby zostaną oddelegowane do zweryfikowania czy wszystkie wymogi ustawy oraz ekoprojektu zostały zrealizowane i spełnione, 


Ustawa antysmogowa i ekodotacje na piece komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się