4°C mgła

Wyniki rozporządzenia budżetem partycypacyjnym już 12 lipca!

Urząd m. st. Warszawy zaprasza 12 lipca na ogłoszenie wyników finału 5 edycji budżetu partycypacyjnego. Start już o 18.00 przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Najbliższy czwartek upłynie pod znakiem finału już piątej edycji budżetu partycypacyjnego. Urząd m. st. Warszawy zaprasza na bulwar gen. Pattona (przy schodkach obok Muzeum Sztuki Nowoczesnej) na godzinę 18.00. Samorząd bardzo często podkreśla, że zależy mu na zaangażowaniu Warszawiaków w tworzeniu stolicy.

O co chodzi w tej inicjatywie i czym właściwie jest budżet partycypacyjny? To coroczny budżet (od 5 lat) przeznaczany na pomysły oraz inicjatywy zgłaszane przez mieszkańców. W tym wypadku cały proces należy do nas - Warszawiaków - poczynając od zgłoszenia projektu, przez dyskusję aż po oddanie głosu. W 2018 na budżet partycypacyjny przeznaczono 64 miliony złotych. Mieszkańcy stolicy zgłosili 2433 pomysły,  z czego zostanie zakwalifikowanych aż 1628 inicjatyw odnośnie 18 różnych dzielnic Warszawy. Finał już w czwartek. W głosowaniu wzięło udział około 90 tysięcy mieszkańców, a zwycięskie projekty wejdą w życie wraz z 2019 rokiem. Środki budżetu partycypacyjnego pochodzą z dzielnic, a więc są już w projektach budżetów. Nie są to żadne dodatkowe czy nadprogramowe środki.

Co decyduje o wyborze projektu?

1) Liczba głosów
2) Koszt realizacji
3) 10% głosów z danego obszaru ale nie mniej niż 30 głosów ważnych

Prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz wypowiada się o projekcie następująco: "Kiedy 5 lat temu inaugurowaliśmy pierwszą edycję stołecznego budżetu partycypacyjnego, nie przewidywałam, że wokół tego przedsięwzięcia stworzy się tak ogromna społeczność. Ponad 4 tysiące autorów pomysłów, setki tysięcy głosujących. Chciałabym wszystkim zaangażowanym w ten proces podziękować i zaprosić w najbliższy czwartek na ogłoszenie wyników kolejnej edycji budżetu. Niech ten dzień będzie świętem warszawskiej partycypacji".

Finalna lista pojawi się wraz z budżetem na rok 2019. Transmisja wydarzenia on-line tutaj. Wydarzenie będzie tłumaczone na język migowy. Listy zwycięskich pomysłów zostanie opublikowana 12 lipca ok. godz. 20.00 tutaj w zakładce wyniki → na rok 2019.


Wyniki rozporządzenia budżetem partycypacyjnym już 12 lipca! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się