18°C bezchmurnie

Miałeś chamie złoty róg…

Samorząd, Miałeś chamie złoty róg… - zdjęcie, fotografia

Tomasz Urzykowski z „Gazety Wyborczej” w artykule „Ostał im się jeno głaz” nazwał bambulcem kamień stojący na dziedzińcu urzędów Wojewody Mazowieckiego i Prezydenta Warszawy z tablicą poświęconą śp. Lechowi Kaczyńskiemu - prezydentowi Warszawy. To celowo bardzo chamskie sformułowanie.

Autor wprowadził w błąd opinię publiczną twierdząc, że obelisk ten jest nielegalny w kontekście prawa budowlanego i ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. To jest celowa manipulacja, bo nie wierzę, że Tomasz Urzykowski miał kłopoty z rozumem, że nie czytał lub nie zrozumiał przepisów. Uważa on, że na realizację obelisku była potrzebna zgoda konserwatora zabytków, bo teren wokół budynku Urzędu Miasta i Wojewody jest objęty ochroną konserwatorską. A to nieprawda. Do rejestru zabytków wpisano jedynie budynek i teren, ale tylko pod budynkiem. Dziennikarz w innych artykułach żądał, by na taki obelisk była zgoda na budowę, ale nie zauważył, że na małą architekturę nie jest potrzebne nawet zgłoszenie.

Dziennikarz „Gazety Wyborczej” krytykuje też Wojewodę Mazowieckiego za remont podwórca, mimo iż Konserwator Zabytków projekt zaopiniował pozytywnie. W szczególności oskarża Wojewodę o bezprawne usunięcie drzew, bo bez zgody Konserwatora, a tu przecież nie była potrzebna taka zgoda, bo teren – przypominam - nie jest w rejestrze zabytków. Na koniec, chcąc złośliwie opisać projekt podwórca, posadzone krzewy nazwał wątłymi krzaczkami bukszpanu, a nie zauważył szpalerów cisowych i grabowych. Ani słowa w artykule o odnowieniu pięknej elewacji i powiększeniu chłonności parkingu i że plac pojaśniał i stał się wytworny.

Tak jest, gdy dziennikarzem kierują emocje. Gubi wtedy rzetelność relacji i zdrowy rozsądek, czym naraża się na śmieszność wśród osób zorientowanych. Publikacja Tomasza Urzykowskiego, jak z tego wynika, miała zdyskredytować odnowę dziedzińca wraz ze znajdującym się na nim głazem z tablicą pamięci. Moim zdaniem to, czego na placu zabrakło, to wydzielenia innym kolorem kostki miejsc do parkowania i kilku drzew więcej, a te posadzone mogłyby być większe.

 

Bogdan Żmijewski

Fot. Andrzej Rogiński


Miałeś chamie złoty róg… komentarze opinie

  • Uczelnia Jańskiego w Warszawie 2018-01-18 10:48:04

    Szkoda, że Pan Redaktor przed publikacją nie zasięgnął rady specjalistów, można zwyczajnie zadzwonić na uczelnię i ktoś kompetentny z kierunków architektura, czy gospodarka przestrzenna zawsze chętnie odpowie na pytania i pomoże ....

Dodajesz jako: Zaloguj się