3°C mgła

Jak często powinno się przeprowadzać badanie techniczne pojazdu?

Komunikacja, często powinno przeprowadzać badanie techniczne pojazdu - zdjęcie, fotografia

Wielu kierowców i właścicieli pojazdów uważa, że badanie techniczne i przegląd okresowy pojazdu to jedna i ta sama czynność. Okazuje się jednak, że są to dwie zupełnie inne usługi wykonywane w różnych celach oraz w różnych okolicznościach. Badanie techniczne jest corocznym rutynowym obowiązkiem każdego kierowcy i na jego podstawie samochód zostaje dopuszczony do ruchu (w przypadku pozytywnego rezultatu badania).

Jeśli chodzi o okresowy przegląd pojazdu to jest to dobrowolna kontrola stanu pojazdu, dzięki której można sprawdzić działanie różnych układów zapewniających bezpieczną oraz komfortową jazdę. Dodatkowo podczas takich przeglądów fachowcy dokonują drobnych napraw i wymieniają zużyte części eksploatacyjne. Najczęściej badania takiego dokonuje się przy zakupie pojazdu, przed podjęciem ostatecznej decyzji o jego kupnie. Warto również wykonywać takie kontrolne, dobrowolne badania również w innych sytuacjach.

Obowiązkowy przegląd techniczny – raz w roku

Kierowcy posiadający auta starsze niż 5 lat, muszą pamiętać o obowiązkowym przeglądzie technicznym wykonywanym co roku. Badanie takie obejmuje kontrolę stanu opon, zawieszenia, hamulców oraz świateł. Dodatkowo diagności mają obowiązek sprawdzenia czy z auta nie wyciekają żadne płyny. Po pozytywnym badaniu, w dowodzie rejestracyjnym umieszczana jest pieczątka przedłużająca badanie o kolejny rok i dopuszczająca pojazd do użytkowania na drogach.

Brak ważnego przeglądu wiąże się z zakazem użytkowania auta na drodze, a w przypadku kontroli policyjnej można otrzymać 500 zł mandatu. Dodatkowo Policja może zatrzymać dowód rejestracyjny auta bez ważnego przeglądu. W razie spowodowania wypadku pojazdem bez ważnego przeglądu, kierowca nie otrzyma odszkodowania z tytułu ubezpieczenia AC.

W przypadku aut prosto z salonu, pierwszy przegląd należy wykonać po 3 latach, a kolejny po 2. Po upływie 5 lat, każdy kolejny przegląd powinien odbywać się co roku.

Przegląd w nieoczekiwanej sytuacji

Dodatkowe badanie techniczne może być wymagane na przykład po kontroli policji albo Inspekcji Transportu Drogowego. Przeglądy takie są potrzebne, gdy funkcjonariusze uznają, że pojazd nie spełnia norm technicznych. Wiąże się to również z zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Przeglądy trzeba wykonywać również po poważnych wypadkach naruszających elementy konstrukcyjne pojazdu oraz po przebudowie i znacznej modyfikacji pojazdu. Auta na gwarancji są kontrolowane w zależności od przebiegu przez Autoryzowane Stacje Obsługi. Dzięki takim przeglądom utrzymana zostanie gwarancja pojazdu.

Przegląd techniczny na życzenie kierowcy

Oczywiście istnieje możliwość przeprowadzenia nieobowiązkowej kontroli na własne życzenie. Generalnie warto wykonywać takie przeglądy średnio co 15 tysięcy przejechanych kilometrów. Kierowcy, którzy wyrabiają większe przebiegi powinni zastanowić się o częstszych przeglądach, które są ważne dla stanu technicznego pojazdu oraz dla ich własnego bezpieczeństwa.

Artykuł został przygotowany przez ekspertów z portalu: PomocDrogowa.info


Jak często powinno się przeprowadzać badanie techniczne pojazdu? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się