17°C rozproszone chmury

Gdański pomysł dla Warszawy

Inwestycje, Gdański pomysł Warszawy - zdjęcie, fotografia

Gdańsk ma nową, specjalną atrakcję dla gości. W 10. zabytkowych bramach w centrum miasta pojawiły się tabliczki z cennym ostrzeżeniem dla osób, które zamierzają w nich opróżnić przepełnione pęcherze. Grozi to im niemiłą niespodzianką niezależnie, czy działają z świńskiego przyzwyczajenia czy w pijanym widzie. Za zlekceważenie przestrogi z tabliczki delikwenta czeka prysznic z własnego...  moczu.

A wszystko przez specjalną antymoczową farbę; szatański owoc amerykańskiej innowacyjności. Do Gdańska trafiła ona dzięki spostrzegawczości gdańskich rajców, odwiedzających Hamburg oraz   niemieckiej zapobiegliwości i zamiłowania do higieny.

- Farba odbija wszystkie roztwory wodne, nie tylko mocz - wyjaśnia działanie substancji Jakub Żelazny, menadżer Śródmieścia Gdańska - płyn padający pod ciśnieniem na ścianę rykoszetuje od niej - nie spływa i nie wchłania się w jej powierzchnię. To pionierskie rozwiązanie w skali kraju – dodał menadżer Żelazny.

Żelazna jest też konsekwencja władz gdańskich, które - jak stwierdził Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska - chcą koniecznie „uporać się z problemem niewłaściwych zachowań społecznych, które doskwierają nie tylko mieszkańcom tej dzielnicy, ale nam wszystkim, tym bardziej, że Śródmieście Gdańska jest prawdopodobnie największym zagłębiem turystycznym na północ od Warszawy”.

Po umyciu i oczyszczeniu 10 zabytkowych bram z graffiti, pomalowano je farbą antymoczową, wydając na to 110 tys. zł z kasy miasta. Jeśli okaże się skuteczna, pokryje się nią ściany dalszych 10 bram, szczególnie narażonych na uciążliwe wizyty nie tylko krajowych gości z przepełnionymi pęcherzami.

Już zwraca się uwagę w Gdańsku, że tabliczki ostrzegawcze obowiązkowo powinny być , co najmniej, dwujęzyczne, biorąc np. pod uwagę popularność alkoholi dostępnych w Gdańsku wśród np. młodych turystów z wysp brytyjskich.

 Niektóre z bram są w rejestrze zabytków, co oznacza wydanie zgody konserwatora zabytków. Zastosowanie nietypowego środka odstraszającego osoby załatwiające potrzeby fizjologiczne muszą też zaakceptować wspólnoty mieszkaniowe.

Czyż nie jest to pomysł szczególnie atrakcyjny dla władz Śródmieścia, które borykają się przecież z podobnym moczowym problemem?

Informacje o Gdańsku za PAP

 


Gdański pomysł dla Warszawy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się